HOME / ÖN SAYFAABOUT US/ HAKKIMIZDAPRODUCTS/ ÜRÜNLERCERTIFICATES/ BELGELERMETS EXHIBITION/ METS FUARICONTACT US/ İLETİŞİM
PRODUCTS/ ÜRÜNLER
OPERATIONAL PRINCIPLES:

The system is made up of a central cooling unit which can be installed in engine room or other space for auxiliary equipments, and fancoils which are coupled to the central unit through piping or hoses. The water chilled by central unit is sent through the circulation pumps to the fancoils in the cabins and the cooling capacity is transferred by the fans of fancoils to the cabin atmosphere. Eventually, the circulated water getting relatively warmer, returns to the central unit for recycle of cooling process.

 In Heating mode, the 4-way reverse cycle valve changes the position of gas line. Thus, the heat which is normally extracted to the sea in Cooling mode, is now transferred to the circulated water in the system.   

The central unit and the units in the cabins operate independent from one another. Both units have separate controllers for individual operations.

Every central unit is  precharged with refrigerant and  fully tested for operational features as well as leakage, before shipment.

 

 PRODUCT FEATURES:

Compact design with rigid construction.

AISI 304 standard stainless steel cabinet
Electrostatically powder painted and oven baked cooling components.
Depending on the selected capacity, termally protected high efficiency  rotary, scroll or piston type cooling compressor.
Filter drier for gas line.
Reversing valve for change of gas direction(only heat/cool models)
Gas return line accumulator for hindering liquid gas return to the compressor.
Fully automatic, digital, programmable chiller controller.
Easily accessible component layout for maintenance and servicing.
Top mounted, easily serviceable electric box.
Separate pump and expansion tank for flexible installation.
Timer feature to protect compressor and cooling system on short energy breakdowns.
Automatic shut-off and error display feature on pump or other system failures.
Time balance feature of compressor operations for 2- and 4-stage systems(optional)
Separate signal lights for cooling and heating modes.
Low and high pressure manometers for monitoring each cooling circuit.
Standby, error and operation signals for each cooling circuit.
Digital temperature displays for return and leaving chiller water temperatures.
Cu-Ni self-cleaning coaxial type condenser for  ultimate resistance against seawater corrosion
Zinc-anode protection against stray currents.

  MULTIPLE-STAGE UNITS:
NHM(mono), NHD(twin), NHT(triple), NHQ(quadro) chillers  are designed for medium and larger size boats, which either have very little space in the cabins for self-contained units and/or require utmost silence and quietness. The single stage(one compressor and cooling circuit) chillers are manufactured as standart production within  30.000Btuß-> 155.000 Btu  range

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ:

 

HWS Serisi tek gruplu merkezi klimalar standart olarak 30.000Btu ile 155.000 Btu soğutma kapasitesi aralığında üretilir. Müşteri talebine göre tekli olarak 200.000Btu ya kadar cihaz üretimi yapılmaktadır. Daha yüksek kapasitelere gereksinim duyulduğunda iki gruplu HWS2X veya dört gruplu HWS4X üniteler seçilebilir. Standart üretim, monofaze 220V-50Hz ve 380V-50Hz voltaj beslemelerine uygundur. Monofaze cihazlar, kompresörler için enerji beslemelerdeki sınırlamalardan dolayı tek gruplu(kompresör ve soğutma devreli) olarak ancak 40.000Btu soğutma kapasitesine kadar mevcuttur. Monofaze olup, daha fazla soğutma kapasitesine gereksinim duyulan projelerde HWS2X veya HWS4X, yani iki veya dört kompresör/soğutma devreli grıplar yardımıyla çözüme gidilebilir.9ancak 02530 koBu cihazlar özellikle soğutulacak alanda klima koyulacak yeri çok sınırlı olan ve/veya olabildiğince sessizlik istenen orta ve büyük boy teknelerin klimatize edilmesi için tasarımlanmıştır.

 Çalışma Prensipleri:

Sistem, teknenin makine veya yardımcı ekipmanlar bölümüne yerleştiren bir ana soğutucu ünite(HWS) ve bu üniteye hortum veya borularla bağlı fancoil(FWS) cihazlarından meydana gelir. HWS'de soğutulan su sirkülasyon pompası vasıtasile kabinlerdeki fancoil cihazları üzerinden sirküle eder ve üretilen soğutma kapasitesi fancoil cihazları tarafından fan yardımıyla kabin atmosferine aktarılır. Bu sırada ısınan su tekrar ana üniteye döner ve işlem sürekli bir çevrim olarak tekrarlanır. Isıtma konumunda ise, 4-yollu dönüşüm vanası gazın yönünü ters çevirerek, normalde denizsuyu vasıtasile dışarı atılan ısının sirkülasyon hattına aktarılmasını sağlar. Sistemin çalışma şekli ve şeması, esas itibarile bir kat kaloriferindekinden farksızdır. Ana ünite(HWS) ve kabinlerdeki(FWS) cihazlar birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar. HWS'nin çalışması için FWS'lerin çalışmasının gerekmediği gibi, FWS'ler de HWS'den bağımsız çalışırlar. Her iki tip cihazın kontrolu ise üzerlerinde bulunan kendi kumandalarıyla sağlanır.

 Her cihaz üretimde soğutma gazı şarj edilmiş, fabrikada kaçak ve performans testleri yapılmış olarak sevk edilir.
<< All categories
13 items total 1  2 

 
MARINE WATER CHILLERS/ MARİN CHİLLER SERİSİ
HOME / ÖN SAYFAABOUT US/ HAKKIMIZDAPRODUCTS/ ÜRÜNLERCERTIFICATES/ BELGELERMETS EXHIBITION/ METS FUARICONTACT US/ İLETİŞİM